• אוצרת: נוהר בן אשר
  • תאריכים:18.6-27.8.20

התרחבות

משתתפים.ות:

אביב גרינברג אנדרס גורביץ אסף הינדן אפרת חכימי בן הנטקנט דניאלה מרוז האדי חליל מאי אלימלך נגה אור ים ניצן יולזרי נעמה רוט פאינה פייגין

התערוכה התרחבות עוסקת בפוליטיקה קווירית ומציגה עבודות וידאו ומיצב של שנים עשר אומנים בוגרי המחלקות השונות מבתי-הספר הגבוהים לאמנות מחמש השנים האחרונות.

התיאוריה הקווירית אשר עלתה בתחילת שנות ה-90 מתוך תחום הלימודים הקוויריים ולימודי המגדר, חותרת תחת היחסים הבינאריים של גבר ואישה, של הנורמלי והסוטה, שחור ולבן. היא תומכת אפוא בזהויות המבוססות על טשטוש הגבולות בין קטגוריות חברתיות ובין עירובן באמצעות בני כלאיים.

שדה האומנות הישראלי עוסק גם הוא עוד משנות ה-90 בזהות קווירית ולהט״בית דרך יצירותיהם של אומנים כמו דני זקהיים, עדי נס, רועי ויקטוריה חפץ, רפי דייגי, ותערוכות כמו +10/20/30/70 שאצר ליאב מזרחי ועוד.

התרחבות אינה מחפשת לסמן מהי יצירה להט״בית, אף שחלק מהאומנים המציגים בה שייכים לקהילה זו. התערוכה מבקשת לבחון כיצד חשיבה קווירית לא-בינארית מאתגרת את המיינסטרים דרך הרחבת הגדרות של זהות, חברה, הפוליטי וגם מגדר.

ציר ראשון בתערוכה נשען על דימוי הרצף. שלא כמו בחשיבה בינארית – האומנים חוקרים מהי זהות מגדרית, פוליטית וחברתית המוגדרת כרצף של פעולות. ציר אחר עוסק בתיאוריה הקווירית דרך עיניהם של אומנים מדור Y — אומנים שגדלו לתוך המהפכה הלהט״בית והדיגיטלית. התערוכה עוקבת אחר היחסים ההדדיים בין הקהילה הגאה ובין הטכנולוגיה ובוחנת כיצד חיבור זה משפיע על קהילת המיינסטרים.

העבודות בתערוכה בוחנות בין היתר, מהו מחקר היסטורי קווירי, גבולות טריטוריאליים, מגדריים ופוליטיים דרך המדיה הדיגיטלית, בפירוק והרכבה של זהויות דרך דמותן של ארבע נשים בדיוניות ואמיתיות ועוד.