• אוצרות: מאיה פרת
    וסתיו אבן-זהב
  • תאריכים:11.5-7.7.23
  • גלריה ימה הגעתון 3, נהריה

צייר/י שמונה חצים
מתחת לכפות רגליך

משתתפים.ות:

אווה אלירן דועא בסיס שרון הלפרין טטיאנה וינר טניה טור רז ליז דיגמי שלומית לק רוקסי מונטאנו

התערוכה מוצגת בגלריה ימה, הגעתון 3, נהריה

לאן תפנה אותך שושנת הרוחות?

במסגרת שיתוף פעולה של מרכז אדמונד דה רוטשילד עם גלריה ימה, שמונה אמניות מגיעות לתחנה המרכזית נהריה, חלקן לראשונה בחייהן. הן נושאות איתן שאלות. כל אחת מהן מבקשת לגלות דבר מה חדש במפגש בין היצירה שלה ובינה לבין המרחב הפיזי והאנושי של העיר. ענווה ותעוזה נמהלות בפעולת האמנית בעיר זרה: תנודות עזות בין סקרנות תיירותית לחיפוש קדחתני, בין החופש באלמוניות לבדידות שבחוסר השייכות.

האמנית הציבורית חוקרת את מבוך העיר ואת סבך היחסים בה, עוקבת אחר סימנים-לא-סימנים. לעתים בשיטוטה האמנית נראית אבודה או בטלנית, אך למעשה היא אספנית – האספנית של השולי שביומיומי, מעניקת העדנה והתוקף. היא הגיבורה של תרבות הנגד ליעילות, לצרכנות, לציות עיוור למערכת.

לאמניות הציבוריות יש שותפים לשימוש החורג במרחב העירוני: כנופיות פארקור, סקייט וגרפיטי, משוטטים בודדים, מאכילי יונים, מטפחות חתולים, נערים וילדים בפעולותיהם המגוונות בחוץ, פרלמנטים ותיקים השוקעים בשיח מעמיק או משחק נלהב. יחד הם מהווים כח של שהות, יופי, חמלה. כל אחת ואחד מהם יוצרת רגע פרטי בציבורי. הרגעים האלו הם לחישות לאזני הציבור: "האמת סמויה, מאזן הכוחות שברירי ומשתנה, אפשר לנוע לגמרי אחרת". הלחישה הדקה מרעידה, פוערת סדק בחומות המציאות הקשיחה. מראות יום-יום מתישים כמו מכולת אשפה ירוקה או גדר אפורה, מתגלים פתאום כמסעירים, האחר-הזר הופך קרוב ומקבל שם ופשר, חוקי הטבע של העיר נשברים.

שמונה האמניות יוצרות סדקים, איים של חירות אסתטית, וכשם שהעיר נעה וחיה, כך גם התערוכה בתוכה חיה, צומחת וקמלה עם הזמן.

שם התערוכה הוא תרגיל, הוראה, שכל אחת ואחד יכולים לבצע. הוא לקוח בהשאלה מספר תרגילים אמנותיים שכתב קורט גו'הנסון. הספר נקרא בתרגום חופשי: "תרגילים אחרים" שני לסדרה של חמישה ספרונים (לפניו "תרגילים", ואחריו "תרגילים אחרים אחרים"). הנה התרגיל המקורי (שוב בתרגום חופשי):  צייר/י מאות חצים קטנטנים המצביעים בכל הכיוונים מתחת לכפות רגלייך. לך/י אל החוף למקום מוגן מרוח והביט/י החוצה לים." קורט ג'והנסון וספר התרגילים שלו הם חלק מה"פלוקסוס", אמנים ואמניות שהזמינו אנשים להשתתף ולייצר בעצמם חוויות אמנותיות בשיטת "עשה-זאת-בעצמך".

בתערוכה תוכלו לסייר, לצפות, להכיר, להפרד, לנוח, לקפל סירה, למסור אשמה, לשמוע סיפור, לתת יד, לשים לב לזמן, לא לשים לב לזמן, לזהות, לשאול, לאבד ולמצוא.

נ.ב. מפתחות להעמקת המפגש עם עבודות התערוכה אפשר למצוא בסטודיו – בתיעוד התהליכים. חומרי גלם רעיוניים ומוחשיים מתהליכי היצירה שנאספו ונערכו על ידי האמניות לכדי תערוכת "מאחורי הקלעים".