• אוצרת: מיטל אבירם
  • תאריכים:5.8-16.9.22
  • אוצרת משנה: נעה מירו

היפים והאמיצים

משתתפים.ות:

יוהד ארקין שרה בלום עינב זילבר מוחמד טוח'י קרולינה להן דבורה פישר גיל קורמוס איתמר שטמלר

התערוכה ״היפים והאמיצים״ היא מפגש בין עבודותיהם של שמונה אמנים ואמניות בוגרי תואר ראשון באקדמיות השונות לאמנות בארץ מהשנים האחרונות. האמניות והאמנים המציגים יצרו את העבודות במיוחד לרגל התערוכה, תוך התייחסות ותגובה למושגים 'מלאכותי', 'פלסטי' ו- 'מניפולציה'.

״היפים והאמיצים״ (המכונה בקיצור B&B) היא אופרת סבון אמריקנית שעלתה לשידור ב- 1987 ונמשכת עד היום. עלילתה מתרחשת בעיקר בעיר לוס אנג'לס ובמרכזה משפחת פורסטר בעלת מותג האופנה היוקרתי Forrester Creations. בארץ החלו שידורי הסדרה באמצע שנות התשעים. הרבה לפני גלי הדוקו-ריאליטי ששטפו את המסכים והביאו עימם מפגש מקרוב עם דמויות מוחצנות ועשירות, B&B חשפה את הקהל הישראלי לעושר מוגזם וליוקרה מעושה. התערוכה ״היפים והאמיצים״ מאגדת את הפנטזיות והדלוזיות של אמני התערוכה בקווי דמיון מקבילים, המייצרים חוויה מסונתזת לסצנות מתוסרטות. העלילות המלודרמטיות והמפותלות של B&B נעות לרוב סביב רומנים מופרכים, תככים ומזימות. חלק מהעבודות בתערוכה מציעות מבט ביקורתי ומגחיך על אופייה המוגזם של הסדרה, וחלקן עוסקות בנושאים הנגזרים ממנה בהרחבה, כגון חלוקה ל'רעים' ול'טובים', פטישיזם, חומרנות והערצת סמלי סטטוס.

מראשיתה ועד היום צולמו בסדרה כמעט 9,000 פרקים. בשונה מאופרות סבון אחרות, פרקי הסדרה נמשכים רק כ- 20 דקות. כמו כן, בתחילת הפרקים לא מובאות סצנות מהפרקים הקודמים, מה שמקשה על המעקב אחר השתלשלות העלילה. העבודות בתערוכה כמו נעקרו מהסטודיו של האמנים והאמניות הפועלים בוואקום הרחק מעין בוחנת או יד מכוונת. הצבת העבודות בחלל יוצרת מעין 'פרקים' אינדיבידואליים, שהחיבור ביניהם נוצר בקשר קוסמי בצורה חומרית ופילוסופית – אך לא בצורה תכנית.

התערוכה בוחנת את היתכנות הופעתן של תופעות לא טבעיות בחומרים טבעיים ולוקחת השראה מהמציאות המלאכותית של אופרת הסבון. לאורך השנים, הופנו ביקורות רבות לאופן המהיר בו משתנה עלילת הסדרה, במיוחד בכל הקשור למערכות היחסים בין הדמויות. ביקורות אחדות שיבחו את הסדרה על כך שכאשר עלילה מסוימת מתגלה כבעייתית, היא מגיעה מהר לסיומה (למשל, מערכת היחסים הכמעט רומנטית בין רידג' וברידג'ט שלא התקבלה יפה על ידי הצופים מכיוון שהשניים נתפשים כקרובי משפחה אף שאין ביניהם קשר דם של ממש). ביקורות אחרות הלינו על כך שקווי עלילה מסוימים מתפוגגים בלי סיום כלשהו. כמו הסדרה, שעלילתה מתפצלת לעלילות משנה שונות ומשונות, הנפרסות על פני אינספור פרקים, כך גם התערוכה אינה מגוללת נראטיב רציף אחד אלא פועלת כאורגניזם חידתי שאין לו פתרון.

להורדת קטלוג התערוכה