• אוצרת: עפרה חרנ"ם
  • תאריכים:13.1-10.3.23
  • אוצרת משנה: נופר כהן

שׁוֹנוֹת 2023

משתתפים.ות:

נדיה אדלר תאיר אוריה לי אן ברכה לירוי בר נתן אשגר זמנה שגיא חכמון טליה לובטון ליז מאר עמית נאור יבגניה קירשטיין

התערוכה "שונות" היא נקודת הסיום של פרויקט "החממה" של מרכז אדמונד דה רוטשילד, שזהו המחזור השני שלו. חממה ייחודית זו מחברת בין אמנים למעצבים ומספקת למשתתפיה פלטפורמה לבדיקה ולהעמקה של פרקטיקות העבודה שלהם. מתוך "קול קורא" לאמנים ולמעצבים, שהשתתפו בתוכנית הפיתוח המקצועי של המרכז, נבחרו עשרה יוצרים ויוצרות בראשית דרכם, שסיימו את לימודיהם בשלוש השנים האחרונות: נדיה אדלר, תאיר אוריה, לי אן ברכה, לירוי בר נתן, אשגר זמנה, שגיא חכמון, טליה לובטון, ליז מאר, עמית נאור ויבגניה קירשטיין. פרויקט "החממה" השני איפשר בדיקה מושכלת של התהליך הנרקם בעבודה משותפת בין אמנים למעצבים. הוא יצר מקום שבו מעצבים יכולים להעמיק בתכנים שאינם מופעלים בדרך כלל בעיסוקם השוטף, וסיפק לאמנים מרחב לחקירה של אופני יצירה בפלטפורמה חובקת ומזינה.

הקבוצה החלה תהליך של גיבוש, שכלל פגישות עם אוצרות, אמניות, מרצות ואנשי מקצוע מתחום האמנות והעיצוב. המשתתפים הוזמנו לחקור את המושג "אמת", וחקירה זו הניעה אצל כל אחת ואחד מהם אופני פעולה שונים – מחקר הגותי, חומרי, או עיבוד של חוויה חושית או רגשית. העבודות בתערוכה מייצגות סיכום של תהליך ריכוז, העמקה ושיח משותף, ונובעות מתוך תפיסות העולם הייחודיות של כל אחד ואחת מהמשתתפים. המסע אחר ייצוגים אישיים של המושג "אמת", המזמין התכנסות-פנימה ואינטרוספקציה, יצר תערוכה הטעונה ברגעים עדינים וגלויי לב.

עבודות פיסול, קרמיקה, ציור, סאונד, וידיאו ומיצב מפוזרות בחלל התערוכה ובכניסה לבניין ומתייחסות כל אחת בדרכה לנושאים שהעסיקו את משתתפות ומשתתפי התערוכה: שיבוש מציאות, בדיקת זהות, התמודדות עם תהליכי אבל ואובדן, חקירה של חומר ושל תהליכי ייצור והתבוננות בהיסטוריה משפחתית. העבודות אינן זועקות, אלא לוחשות בעדינות את שלל הנושאים שבערו אצל יוצריהן, ובכך מייצרות את המרחב הנחוץ גם לצופה כדי להתקרב, להאזין ולצפות.

להורדת קטלוג התערוכה